Mezinárodní den žen, který si připomínáme 8. března, má většina lidí spojený s obdobím komunismu, červeným karafiátem a oslavami na pracovišti. Počátky tohoto mezinárodního svátku ale sahají do předválečné doby, kdy se ženy snažily zasazovat o svá volební práva. V roce 1908 se pak v New Yorku sešlo a pochodovalo několik tisíc švadlen, které stávkovaly za zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd a v neposlední řadě také volební, politická a hospodářská práva pro ženy. Od té doby se v USA slavil Národní den žen vždy poslední únorovou neděli. V Evropě byl Den žen zaveden o dva roky později, v roce 1910 na konferenci v Kodani.
Později se dnem žen stal 8. březen, který se ustálil po první světové válce, a to především vlivem demonstrace žen a jejich protestních akcí proti 1. světové válce konaných v Petrohradě 23. února roku 1917. Po abdikaci cara byla ustavena prozatímní vláda, která schválila volební právo žen. Podle gregoriánského kalendáře je 23. únor vlastně 8. březen, a proto se tento den ustanovil jako Mezinárodní den žen.
Od roku 1975 je svátek oficiálně uznán Organizací spojených národů a je připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj. (Zdroj: https://bit.ly/35WV0I7)