Muchovník je rod až s dvaceti různými druhy, nejvíce jich roste v USA a Kanadě. Má rád teplé oblasti a u nás divoce v přírodě neroste. V Evropě je původní muchovník oválný, který dorůstá až do výšky dvou metrů. Keře muchovníku rostou dobře na slunných stanovištích, ale vyhovuje jim i polostín. Na jaře je keř obsypán sladce vonícími bílými květy, které na začátku července dozrávají do lahodných plodů tvarem i barvou podobných borůvkám. Proto se mu snad i říká indiánské borůvky.
Plody muchovníku mají místo v lidovém léčitelství, obsahují velké množství vitamínu C, B2, barviva (anthokyany, kterým se přisuzuje účinnost proti rakovinnému bujení) a zdraví prospěšné minerály. Plody celkově podporují odolnost organismu, působí preventivně proti žaludečním chorobám a při onkologických onemocněních je možné plody muchovníku podávat jako podpůrný doplněk stravy. Při žaludečních a střevních potížích může být podáván čaj ze sušených listů. (zdroj: wikipedie).
Plody se mohou zavařovat jako kompot, dájí se z něj vařit jednodruhové džemy a nebo ho můžete přidávat k jinému ovoci. Úspěšně se dá zamrazit a použít na koláče v zimním období.