vyberte
svůj kraj
Infolinka 725 534 865
MENU

Buďme zelenější, vyplatí se to!

leaf-1498985-1920.jpg

Patříte k lidem, kterým není stav naší planety lhostejný? Vnímáte problém jejího znečištění jako věc, se kterou je třeba něco dělat, a zajímáte se, jak osobně můžete přispět ke zlepšení životního prostředí? Ne? Nevadí! Mít zelenější domov je nejen výhodné pro planetu, ale i pro vaši peněženku, i když se to na první pohled nemusí zdát.

Proč je důležité myslet ekologicky?

Životní prostředí je dnes často probírané téma související hlavně s nutností trvale udržitelného rozvoje. Globální oteplování, skleníkový efekt, kácení deštných pralesů i celkové poškozování a narušování životního prostředí člověkem vede k tomu, že postupně dochází k jeho devastaci až úplné likvidaci. Aby se dopady lidstva na životní prostředí eliminovaly, je důležité, aby každý z nás začal myslet a jednat ekologicky a toto jednání začlenil do praktické každodenní reality. Jedině tak bude zajištěn trvale udržitelný rozvoj společnosti, který poskytne také budoucím generacím možnost žít bezpečně a v souladu s přírodou.

Jak mohu jako jedinec přispět ke zlepšení životního prostředí?

V běžném životě každého z nás by mělo být samozřejmostí nejen třídění odpadu, ale také snaha o ekologické fungování celé domácnosti. Od jejího vybavení čistě přírodními materiály, přes úklid a údržbu ekologickými čistícími prostředky, až po výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Současným trendem se pak stává ekologická domácnost, k jejímuž úklidu se používá stáčená drogerie, rozlévaná drogerie neboli drogerie bez obalu. Pro opravdové ekologické nadšence, kteří berou ochranu životního prostředí důsledně, se pak nabízí komplexní ekologické fungování se stylu myšlení Zero-waste.

Fakta o třídění odpadu

Třídění odpadu je věc, která by měla být samozřejmou součástí každé domácnosti. Velmi užitečným pomocníkem je v tomto případě dělený koš, díky kterému budete třídit už doma a cesta ke kontejneru tak bude rychlejší a snazší. Široká informovanost o tom, jak třídit odpad, i snadná dostupnost sběrných míst nabízí snadné a pohodlné třídění odpadu ve městech i v obcích. Jděte příkladem dětem, zajímejte se o třídění a aplikujte ho. Pokud si nevíte rady, zeptejte se vnoučat, ráda vám poradí!

Proč má třídění odpadu smysl?

Třídění umožňuje recyklaci odpadu a možnost znovu jej využít při výrobě nových produktů. Nemusí se proto přistupovat k těžbě dalších přírodních zdrojů a celkově se snižuje zátěž na životní prostředí tím, že nedochází ke spalování netříděného odpadu a nadměrnému uvolňování CO2 do atmosféry. Konkrétně se díky třídění odpadu v ČR vyskytuje v atmosféře zhruba o 879 000 tun CO2 ekv. méně (Zdroj: jaktridit.cz), což je jasný důkaz toho, že třídit odpad má opravdu smysl.

Jak třídit odpad?

Každý jistě vede v patrnosti barevné plastové kontejnery v blízkosti svého bydliště, které slouží k ukládání odpadu vyprodukovaného v našich domácnostech. Právě jejich barevná odlišnost určuje, jaké druhy odpadů do nich patří:

 

  • Žlutý kontejner – je určený pro všechny druhy plastů, jako jsou fólie, sáčky, igelitové a plastové tašky, PET láhve, kelímky od mléčných výrobků, misky či obaly od CD disků.
  • Modrý kontejner – slouží pro sběr starého papíru, časopisů, novin, sešitů, krabic, papírových obalů, katalogů, reklamních letáků, kancelářského papíru, kartonů, lepenky i knih bez vazby.
  • Zelený a bílý kontejner – patří do nich veškeré sklo, které je třeba ještě rozdělit na barevné a bílé. Do bílého kontejneru patří čiré sklo, jako například průhledné láhve, sklenice či tabulkové sklo. Láhve různých barev nebo lékovky vhazujeme do zelených kontejnerů.
  • Oranžový kontejner – nápojové kartony mají v některých místech vlastní oranžový kontejner, do kterého ukládáme krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků. Pokud oranžově označený kontejner chybí, lze nápojové kartony vhodit mezi plasty do žlutého kontejneru.
  • Hnědý kontejner – místo pro jakýkoliv biologicky rozložitelný odpad, jako jsou zbytky ovoce a zeleniny, pečiva i vařených jídel, kávová sedlina a čajové pytlíky, skořápky vajíček a ořechů, lepenka, papírové kapesníky, ubrousky, zvadlé květiny, zemina, posekaná tráva, větvičky, plevel, podestýlka a trus domácích zvířat, piliny, popel ze dřeva, peří, chlupy, vlasy.

Máte nějakou otázku? Zeptejte se nás!

Volejte linku Senior pas

 

Z pevné linky i z mobilního telefonu volejte

725 534 865

nebo 840 111 122

Cena za hovor dle tarifu Vašeho mobilního operátora.

Po–Pá 8.00–16.00

Napište nám

info@seniorpasy.cz

Kontaktní formulář

Neslouží jako registrace! Pro registraci klikněte zde.

Chcete se k projektu připojit jako poskytovatel slev? Máte zájem o zaslání více informací?
Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře.

Zobrazit formulář

Newsletter

Vyplňte e-mailovou adresu v případě, že chcete odebírat e-mailové novinky.

Ověřte číslo karty Senior Pas

Zřizovatel projektu